Popis domu

Dom staviame v obci Zemplínska Teplica, približne 30 km od Košíc a 15 km od Trebišova. Ide o upravený projekt domu Alfa 105 od firmy Wranders. Je to relatívne malý domček - bungalov, s jednoduchou sedlovou strechou. Chceme dom s čo najnižšou spotrebou, ale pri zachovaní zdravého rozumu. Nebudeme za niečo platiť o 10 tis. € viac, ak vďaka tomu ušetríme 500 € / ročne. Máme veľmi obmedzený rozpočet a preto budeme mnoho vecí robiť svojpomocne.

Pôvodne sme chceli stavať z tehál, pórobetónu, betónu až som objavil stavebný systém, ktorý vymyslel p. Svoboda. Konštrukcia domu je z priehradových nosníkov, opláštenie zo štiepkocementových dosiek Velox WS 35 a ako izolácia 40 cm minerálnej vlny. Viac informácií o tomto stavebnom systéme je na stránke p. Svobodu, prípadne v texte Nízkonákladová pasivní dřevostavba 2011. K tomuto textu existuje aj fotogaléria s komentármi p. Svobodu. Nájdete ju tu a tu.

Ďalšie informácie sa dajú nájsť aj na blogoch niektorých stavebníkov.
Pasívny dom Malacky - http://pasivnydom.blog.cz/archiv
Pasívny dom Příluky - http://pasivpriluky.wordpress.com
Pasívny dom - http://www.modrastrecha.sk/fotoblog/barborienka/album/nas-dom/ - títo na opláštenie použili OSB dosky.

Projektová dokumentácia k nášmu domu je tiež prístupná on-line. Keďže v pôvodnom projekte boli použité tehly, projektovú dokumentáciu nám upravil Ing. Matej Rehák.

Na záver ešte pár obrázkov priehradových nosníkov, lebo nie každý si to vie hneď predstaviť.

© Jiří Svoboda

© Ing. Matej Rehák

© Ing. Matej Rehák

Fotografie sú z fotogalérie p. Svobodu a článku z blogu Ing. Reháka.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára